Egyéb magyar nevek: Jákó papagáj, szürke papagáj
Angol neve: Grey Parrot
Latin neve: Psittacus erythacus
Német neve: Graupapagei
Származási hely: Közép-Afrika
Átlagos életkor: 70 - 80 év
Testnagyság (Fejtetőtől farokvégig mérve) : 33 cm
Testsúly: 320 - 500 g
Ivarérettség: 2 - 3 éves korban
Nemek megkülönböztetése: A tojó csupasz pofafoltja a szem mögött kerekebb, az orrlikai kisebbek, A fej oldalról kerekebb. A hímek farktollai kilógnak a szárny alól. A fiatal állatok írisze sötét, farkuk sötétebb.
Fészkeltetés: 60 x 30 x 30 cm-es faodú, 11 cm-es röpnyílással. Tenyészni általában a téli hónapokban szoktak, ekkor a költéshez megfelelõ hőmérsékletről (kb 15°C) kell gondoskodnunk. A fészekkontrollt rosszul tűrik. A tojó egyedül költ, a hím eteti a tojót és a fiókákat.
Tojások száma: 3 - 4
Kotlási idő: 28 nap
Kirepülési idő: 70 nap
Etetés: Napraforgómag, dió, mogyoró, gyümölcs, zöldeleség. (IV. séma, lásd Tartás, idomítás)
Tartás, elhelyezés: Egy madárnak legalább 0,5 m3-es nagy kalitka, vagy volier, a párban tartott madaraknak ennek a négyszerese szükséges. Külső voliernek 3.5 x 1.5 x 2 m-es ajánlott. Télen fűtetlen helyiségben kitelel ugyan, de jobb, ha fűtünk neki. Nem szeretik az alacsony páratartalmú helyeket (min. 60 - 70 %). Fürödni általában nem szoktak, de a permetezést szívesen veszik. Közepesen zajos madár, szeret rágcsálni és játszani. A jákók híres beszéd és hangutánzók (a legjobbak a papagájok között), a fiatalon beszerzett, illetve kézzel nevelt madarak ragaszkodó, kedves társaink lehetnek, elhanyagolásuk vagy rossz bánásmód esetén viszont akár mindent elfelejthet. Sokak szerint ez a legintelligensebb papagájfaj, ám ugyanakkor a legérzékenyebb idegrendszerű papagájfaj is. A jákó roppant kedves társ lehet, de ha elhanyagoljuk általában ennél a fajnál jönnek elő legelőbb a káros pótcselekvések. A madár szinte bármikor megsértődhet(!) valamin ami neki nem tetszik, melyből néha nagyon nehéz kiengesztelni. Mivel tartása roppant sok türelmet, időt és bizonyos gyakorlatot, rutint igényel, ezért elfolgalt embereknek, illetve kezdő madártartóknak nem ajánlom.
Ára: 120E Ft. A kézzel nevelt madarak drágábbak.
Egyéb tudnivalók: Eredeti élőhelyén többnyire nyílt szavannákat, és a síkvidéki erdőket kedveli, de megtalálható partvidéki mangroveerdőkben (pl. Nigéria), a Kilimandzsáró lejtőin, illetve városok, falvak kertjeiben is. Ahol bőven talál eleséget, akár több százas csoportban is előfordul. Kis szárnycsapásokkal repül, gyorsan és iránytartóan. Eredeti tápláléka elsősorban az olajpálma termése, ezen kívül magvak , diófélék, gyümölcsök, bogyók. Költési időszaka élőhelyétől függően változik: Ugandában és Kongóban Juliustól Szeptemberig, Nigériábn és Libériában Decembertől Áprilisig tart. Fészkét hatalmas kiszáradt fák üregében rakja, melyek a föld felett kb 30 m magasan vannak és kb 60cm mélyek.
Alfajok: Egyes adatok szerint tizenhárom alfaja ismeretes, de ez valószínűleg túlzás. Viszont tény, hogy a fajon belül a testnagyságban is jelentős eltérések mutatkoznak, így alakul ki a nagy szórás, miszerint a jákó papagáj mérete 31—40 centiméterig terjed. Forshawnál a törzsalak mellett csupán két alfaj van "elismerve", s Grahl szintén ugyanezeket említi:
- A Psittacus erythacus timneh a törzsalaknál valamivel kisebb, alapszíne sötétebb, farka sötét vörösesbarnából sötétszürkébe hajlik, csőre felső kávája szaruszínű. (Kép: Thomas Arndt: Lexicon of Parrots)
- A másik alfaj a Psittacus erythacus princeps védett madár volt, mostanában került át a CITES II. osztályába. A törzsalaknál valamivel nagyobb, alapszíne sötétebb. A Guineai öböl két szigetén él.
Forrás: ParrotLand (www.parrotland.hu) |